iletisim
Tümü

Sipariş iptal ve ürün iade işlemlerinde, 4822 Sayılı Kanun ile Değişik 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un  9/A maddesinin cayma ve iadeye ilişkin hükümleri uygulanır.  ALICI, mesafeli satış sözleşmesinin  cayma hakkına ilişkin  8. Maddesinde belirtiliği üzere ürünün teslim alındığı tarihten itibare 7 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Bu hakkın kullanılabilmesi için, cayma kararının www.ozeljaluzi.com.tr’ye mesafeli satış sözleşmesinin 8. Maddesinde belirtildiği şekilde 7 günlük bu süre zarfında bildirilmesi gerekmektedir.

ALICI’nın özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünlerde ALICI cayma hakkını kullanamaz.

İade edilmek istenilen ürün/hizmetlerin, ALICI’ya  gönderilen şekliyle, ürün, fatura, irsaliye, sertifika, sigorta formları, ürün kutusu, ambalajı ve diğer tüm evrak ve materyallerin, eksiksiz olarak, SATICI’nın iletişim bilgilerinde belirtilmiş olan adresine gönderilmesi gerekmektedir. İade gönderimi sırasında, kargo firmalarından, ya da iade işlemini gerçekleştiren müşteriden kaynaklanan sebeplerle, ürün ve ürünle birlikte gönderilen evrak ve materyallerde meydana gelen bozulma ya da benzeri değer kaybettirici her türlü durumun sorumluluğu ALICI’ya (İADEYİ GERÇEKLEŞTİREN) aittir.

Fatura aslı gönderilmeyen ürünlerin KDV’si ve varsa diğer yasal yükümlülükleri iade edilmez.

İade alındıktan sonra, iade şartlarının yerine getirilip getirilmediği yetkililer  tarafından incelenir. İade onaylanırsa, 7 gün içinde ürünlerin bedeli sipariş kredi kartı kullanılarak verildiyse, kredi kartına, havale/EFT yoluyla verildiyse, banka hesabına iade edilir. İadenin onaylanmaması halinde bedel iade edilmeyecek, SATICI’nın uğradığı zarardan ALICI sorumlu tutulacaktır.